Jednolůžkové postele

Všichni máme jedno společné, potřebujeme místo na spaní, které nám zajistí kvalitní spánek. Bez dobrého spánku je velmi těžké fungovat, proto je volba postele a jejích součástí, jako je matrace, rošt nebo povlečení důležité.

Jednolůžkovou postel, která zavádí svým jménem k určení pro jednotlivce, můžeme nalézt v ložnici dospělého, ale také v dětském pokoji. Základem u jednolůžkové postele je především její velikost. Ačkoliv by se mohlo zdát, že rozměry jsou dané, nemusí tomu tak nutně být, jednolůžkové postele totiž nabízejí i různé alternativy ke klasickému rozměru. Zatímco délka je v tomto případě opravdu jednotná a bývá tradičně 200 centimetrů, což stačí pro většinu lidí, šířka je odlišná postel od postele.

Asi nejklasičtější jednolůžková postel má šířku 90 centimetrů, ale tato velikost pro dospělého člověka nemusí být příliš pohodlná. Je dobrým řešením v případě mála místa v bytě nebo na občasné přespávání, ale takto úzká postel může větším jedincům způsobovat nepohodlné spaní. Pokud je jednolůžko trvalým řešením, je lepší volit postel lehce širší a to 120 centimetrů nebo ještě pohodlnějších 140 centimetrů. I tyto postele jsou považované ještě za jednolůžkové.

Další aspekty jednolůžkových postelí

Jednolůžková postel může být jednoduchá, skládající se jenom z plochy na spaní, nebo honosnější s opěrkami či čelem. Čelo dává posteli mnohem elegantnější ráz, rovněž má i praktický účel.

Dalším aspektem jednolůžkové postele je, že může, ale nemusí obsahovat úložný prostor. Vhodný je určitě při pořízení dětské postele nebo v případě, že máte menší úložné prostory. Obvykle díky nim bývá postel o něco vyšší, s čímž je potřeba počítat.

Úložný prostor může být v posteli zabudován v podobě šuplíků nebo skříněk, které nebývají tak obvyklé. Další možností jsou otevřené skříňky v podobě schůdků, které rovněž mohou sloužit jako odkládací prostor, popřípadě se vám díky nim bude lépe lézt do postele.

Jistou vychytávkou u jednolůžkové postele může být její patrové provedení, které rovněž řeší problém s nedostatkem místa, protože pod jednolůžkem můžete mít pracovnu nebo posezení.