Bílé postele

Bílé postele opticky zvětší celou ložnici, světlé odstíny letí už dlouhá léta

V ložnici musí být útulno, prostě je nutné se tu cítit naprosto skvěle. Budete tu usínat i prožívat večerní chvíle s partnerem. K dobré atmosféře samozřejmě patří i citlivá volba barev a rozhodně to neplatí jen pro koberec. Na paškál bychom si měli vzít hlavně nábytek – od nočního stolku po komodu a postel – ale také třeba závěsy. Útulnost není vždy samozřejmostí, je třeba špetka osobitého vkusu a také světlejších odstínů.

Do ložnice se určitě hodí různé barvy, třeba ty teplé, jako je oranžová nebo žlutá. Výborně pak bude ladit i bílá postel, díky které se celá místnost ještě opticky mírně zvětší. Každý decimetr čtvereční navíc se přece počítá. A nezapomínejte, že postel si vybíráme na mnoho let, s největší pravděpodobností ji nebudeme napřesrok měnit. Nakonec investice může u kvalitních kousků dosáhnout i řádek nižších desítek tisíc korun, byla by proto škoda zvolit něco přímo nevhodného…

Zohledňujte hlavně základní kritéria – a jaká že to jsou?

Manželská postel je skutečná dominanta ložnice. Postel, kde ale přespí jen občas návštěva a slouží spíše jako úložný prostor navíc, nemusí být vyrobena z drahého masivu. Prodávají se spíše dvoulůžka, a to samozřejmě z pochopitelných důvodů – single domácností je navzdory přejícímu společenskému trendu stále ještě o něco méně. Postele bychom si měli vybírat i podle typu konstrukce. V tomto směru se nabízí patrové, klasické, rozkládací, ale také vyklápěcí postele. Každý typ má svá pro a proti, takže co si o nich řekneme dále?

Klasické postele stojí pevně na zemi a nenabízí možnost dodatečného úložného prostoru. Ocenit lze zde hlavně moderní provedení a celkový počet alternativ. Patrové postele jsou na ústupu z výsluní, dnešní trendy tomuto stylu vůbec nepřejí. Děti mohou z horní části poměrně snadno spadnout, což je jeden z hlavních důvodů odmítání. Rozkládací postele zase šetří místo i čas, jsou vhodné nejen do studentských pokojů. Stačí vlastně jen pár vteřin a bude před námi ležet velice pohodlné dvoulůžko.

Vyklápěcí postele jsou pak číslem jedna tam, kde je třeba šetřit doslova každý centimetr čtvereční prostoru. Pro malé byty je to velmi vítaná možnost, jak se pohodlně vyspat a neokrádat se o vzácný prostor koupí rozlehlého letiště. Samozřejmě ale musíme ještě zmínit dělení podle materiálu, což se týká i bílých postelí.

Masiv, ale i čaloun, dřevotříska a kov – račte si vybrat podle svého nejlepšího gusta

Výběr materiálu je hodně pestrý, nejčastěji se v našich ložnicích objevuje masiv. Pevný, odolný a zdravotně nezávadný, ale bohužel také poměrně drahý. Dřevotříska je pak levnější variantou, která se ale hodí na méně namáhané kusy nábytku, špatně také odolává vlhkosti. Velmi populární jsou pak třeba čalouněné postele, kde mají zákazníci výběr mnoha různých variant. Látka nebo ekologická kůže? Mějte však v každém případě na paměti, že tyto postele budete muset často vysávat, sedá na ně totiž prach více než na jiné modely.

Postele z kovu? Jistě, stačí pár vhodných doplňků a ideál je na světě

Kovové postele nabídnou nádherný design, a to částečně i v bílé barvě – nikde není psáno, že nemusí kov doplnit dřevo nebo třeba látka. Umělecký kovář si dá dobře záležet, kov odolá vzdušné vlhkosti a nabídne prvotřídní nosnost. Péče je tu minimální, stačí čistit vlhkým hadříkem, a to je vlastně začátek i konec veškeré údržby. Při výběru postele myslete také na matraci. Ta by měla být asi o patnáct až dvacet centimetrů delší, než je vaše výška při maximálním napřímení. Pro lidi s výškou nad metr devadesát bude dvoumetrová matrace bohužel krátká a je třeba zvážit raději model s 220 centimetry.