Postele 140 x 200 cm

Postel pro skutečně rozmazleného spáče by měla být hlavně hodně prostorná

Dostatek prostoru, ve kterém si může pohovět. Přesně takovou postel potřebuje spáč, který má trochu vyšší nároky na komfort. Univerzální návod, jak vybrat kvalitní lůžko a matraci bohužel neexistuje, můžeme vám ale dobře poradit v dílčích věcech. To, že nejlepší materiál pro postel je masivní dřevo ví určitě každý, matrace z takzvané líné pěny pak u mnoha lidí zaboduje díky své obrovské pohodlnosti. Postel 140 x 200 cm se představuje, račte se blíže seznámit!

Barevné sladění rozhodně nepodceňujme, je to alfa a omega každé ložnice

Nejen výběr materiálu, ale samozřejmě i odpovídajících barev. Ložnici je nutno pečlivě sladit, abychom si odpočinuli přímo na jedničku. Žádná její součást nesmí na první pohled působit jako pověstná pěst na oko. Zatímco postel pro menší děti by měla být hlavně bezpečná, pro seniory je zapotřebí nejvyšší možné pohodlí. Na kvalitní posteli určitě nešetřete, levná varianta zabezpečí dříve nebo později (jistě, může to trvat měsíce, ale třeba i roky) bolest za krkem a pokroucená záda. Tohle jistě nikdo nechce…

Dřevěná masivní postel je pro mnoho lidí číslo jedna, jaké nám nabízí benefity?

Za prvé, zdravotně zcela nezávadné a vhodné tím pádem i pro alergiky a astmatiky. Za druhé, dlouholetá trvanlivost, tyto postele mohou sloužit i několika generacím po sobě, a to doslova bez ztráty kytičky. Postele z měkkého dřeva, jakým je třeba borovice nebo smrk, nabízí i elegantní kresbu, takže bude zcela uspokojena i estetická stránka věci. Postele, které jsou naopak vyrobeny z tvrdého dřeva, jako je například buk nebo jasan, odolávají i působení vlhkosti a teplotním rozdílům. Dají se proto označit za prakticky dokonalé.

Další v řadě jsou tu postele z lamina, které nabízí kromě jiného velmi snadnou údržbu a nižší cenu. Trvanlivost tu ale není zdaleka taková, jako u masivních postelí. Do třetice si zmiňme kovové postele, které v kombinaci třeba se dřevem jsou skutečně uměleckými kousky. Často je totiž vyrábí umělecký kovář!

Ideální šířka, výška a délka postele mají pevně dané parametry

Každému vyhovuje jiná postel, to je snad úplná klasika, protože sto lidí znamená také sto různých chutí. Ale pozor, ideální rozměry lůžka neklamou, mluví naopak jasnou řečí. Pro dospělého člověka činí naprosté minimum osmdesát centimetrů na šířku, lépe bychom se měli přiblížit k jednomu celému metru. Pro dvě osoby to znamená nejméně 180 centimetrů, šířka 160 cm, se kterou se také setkáte v mnoha prodejnách, už není o zdaleka takovém komfortu…

Délka postele se naopak vypočítává podle toho, jak je vysoká osoba, která na ní bude spát (nebo v případě dvoulůžka vezmeme v potaz samozřejmě toho vyššího z partnerů). K výšce je nutné připočíst zhruba 25 centimetrů. Standardem českých ložnic proto jsou dvoumetrové postele, pro skutečné čahouny je možné k lůžku přidat ještě dalších deset nebo dvacet centimetrů. Nad 220 cm se ale jen těžko dostanete, takovou postel by bylo nutné vyrobit jen na speciální zakázku.

Výška postele je různorodá, ale pokud máte rádi pohodlí, volte nejméně 50 cm

Lehací plocha postele by měla být ve výšce nejméně čtyřiceti centimetrů na zemí. Optimální rozsah pro běžné dospělé jedince je 40 až 50 centimetrů, ale pro penzisty se hodí vyšší lůžka, ze kterých se bude o poznání pohodlněji vstávat. A to neplatí jen pro seniory, k dispozici je totiž klidně až pětašedesáticentimetrová výška. Což je ale skutečný extrém a možná bude taková pohodlnost v ložnici trochu kontraproduktivní, co říkáte?

Jak poznáte pevný spoj? Klidně si na postel v obchodě lehněte, uvidíte sami

Sedněte nebo lehněte na zvolenou postel a pozorujte, jestli se trochu viklá nebo vrže. V takovém případě není pevnost asi tak docela optimální a bude lepší dát přednost jiné variantě. Velmi důležité také je, aby byla postel dobře prodyšná. Každou noc totiž propotíte zhruba jeden litr tělesných tekutin a odvětrávání je prostě klíčovou záležitostí. I kvůli tomu se musí matrace nejpozději po uplynutí celé jedné dekády měnit. Hygienické důvody jsou tu na prvním místě! Čtete správně, spánková hygiena má své normy a patří k nim i pravidelná obměna matrací. Nezáleží na tom, že na ně dostanete dvacetiletou záruku, s tím výrobce přímo počítá, že je všechno v odpovídající kvalitě a proleženiny nehrozí. Důležité je tu samozřejmě něco úplně jiného.

Postele 140 x 200 cm jsou optimální buď pro dva lidi drobných postav nebo pro jednoho spáče, který si rád pohoví v takřka dokonalém lůžku. Pohodlně se rozvalit i během odpoledního odpočinku, při kterém se sice nesmí usnout, ale je třeba si dobře odpočinout po namáhavém pracovním dnu. Tak to už nebude nikdy problém!

Do ložnice patří červená barva, která navozuje smyslnost a vášeň

A jakou barvu vlastně do ložnice použít? Možností se nabízí celkem dost a žádný barevný odstín nelze předem vyloučit. Skvěle se budou doplňovat bílá a červená nebo bílá a fialová. Doplňky v červené barvě pak rozproudí krev každému, a to je přeci v ložnici účelem! Pokud váháte, návštěva bytového architekta rozhodování přeci jen trochu usnadní. Dbejte však i na to, abyste se v ložnici cítili dobře a tady musí zapracovat především vaše osobní intuice. Pohodlné lůžko, dobře sladěné barvy, to vytvoří kombinaci, které prostě každý večer nebudete moci odolat. Pohodlně si lehněte do vyvětrané místnosti a během příštích pár minut už budete v říši snů…